You are currently viewing Jak ozdobić dom lampami?
Creative shot with table and lamps.

Jak ozdobić dom lampami?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Użytkowe funkcje oświetlenia wydają się oczywiste. Starannie przemyślane wykorzystanie gry świateł i cieni tworzy w pomieszczeniu odpowiedni nastrój, podkreślając wybrane elementy. Nie bez powodu jednak producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych kształtów i wzorów kinkietów czy abażurów. Rzućmy trochę światła na dekoracyjny aspekt domowych lamp.

Czy lampa może być dekoracją?

Oprawa świetlna to jeden z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz. Jest świetnym narzędziem do kreowania przestrzeni, dzielenia domu na strefy czy wywoływania pożądanego nastroju. Komponując oświetlenie, coraz większą uwagę zwraca się jednak na pomijany dotąd (jakże niesłusznie!) wygląd samej lampy.

Czasy, w których kwestia designu oświetlenia miała drugorzędne znaczenie wobec jego funkcjonalności, odeszły do lamusa. Współczesne wzornictwo pozwala na połączenie cech użytkowych z bogactwem wzorów i kształtów. Coraz większą popularnością cieszą się też lampy na zamówienie. Dodanie do tego efektów, jakie można osiągnąć wykorzystując ich blask, daje doskonałe wrażenia.

Jak dobrać lampy, by stały się ozdobą?

Przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego modelu zastanów się, jaki charakter ma mieć pomieszczenie: reprezentacyjny, sprzyjający skupieniu, a może romantyczny? Cechy te zazwyczaj ściśle łączą się z typem projektowanego wnętrza, dlatego można wskazać kilka uniwersalnych zasad ozdabiania domu lampami:

  • zwróć uwagę na dodatkowe i miejscowe źródła światła, czyli lampy podłogowe, biurkowe, stołowe i kinkiety. Są doskonałe w kreowaniu nastroju w sypialniach, gabinetach i salonach. 
  • Lampy wiszące i plafony świetnie sprawdzą się jako główne oświetlenie: pierwsze z nich mogą zdobić większe pomieszczenia, natomiast tam, gdzie miejsca jest mniej, lepiej sprawdzą się plafony.
  • Rozsądnie dobieraj materiały, z których zrobione są lampy. Szkło dodaje lekkości, drewno elegancji, natomiast metale – w zależności od aranżacji – mogą być znakiem nowoczesności i prestiżu lub minimalistycznego sznytu.

Pamiętaj też, że zawsze warto skorzystać z pomocy doświadczonego producenta lamp, który z przyjemnością doradzi w doborze oświetlenia do wnętrza lub pomoże w zaprojektowaniu indywidualnego zamówienia.