You are currently viewing Jaką lampę wybrać do salonu?

Jaką lampę wybrać do salonu?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Dobrze dobrane oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów udanej aranżacji wnętrz. Jak wybrać oprawę świetlną do salonu, aby była funkcjonalna, a jednocześnie ozdobna?

Jak dobrać lampy do salonu? Podstawowe zasady

Dobierając lampę do jakiegokolwiek pomieszczenia, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Zastanów się, jakie funkcje pełni wybrany pokój. Czy jest to miejsce, w którym pracujesz, śpisz, a może odpoczywasz? Jakie są parametry pomieszczenia? To wnętrze duże, czy raczej małe? Z dobrym czy słabym dopływem światła dziennego? Stropy są wysokie czy niskie? Choć już samo ustalenie tych punktów może przysporzyć kłopotu, w przypadku salonu ułatwieniem nie jest fakt, że najczęściej ma on kilka funkcji: rekreacyjną, wypoczynkową, reprezentacyjną. Wybór nie jest prosty, dlatego warto poznać kilka wskazówek ułatwiających aranżację lamp w salonie.

Lampa do salonu wisząca

Lampy wiszące zazwyczaj nie dają bardzo intensywnego światła. Oświetlają wybrany, niezbyt rozległy obszar. Szeroki wybór wzornictwa sprawia, że jest to doskonały rodzaj lampy do salonu zarówno w stylu glamour, jak i w stylu rustykalnym czy skandynawskim. Jeżeli zastanawiasz się, jakie lampy pasują do nowoczesnego salonu w stylu loftowym lub industrialnym, postaw na proste, ale wyraziste formy geometryczne oraz widoczne żarówki. Wisząca lampa świetnie sprawdzi się też w salonie z aneksem kuchennym. Taki salon często pełni też funkcję jadalni – lampy wiszące nad stołem, dające ciepłe i delikatne światło, będą tworzyły przyjemną atmosferę.

Lampa do salonu stojąca

Lampy podłogowe są pomocniczym źródłem światła. Oświetlają tylko wybrane elementy aranżacji. Przyciągają uwagę, tworzą nastrój miejsca i podkreślają jego atuty. Dobrze sprawdzą się w dużych salonach. Nie powinny być wybierane jako jedyne źródło światła. Dobierając do salonu lampę stojącą, warto skupić się przede wszystkim na jej dekoracyjnym aspekcie. Jeżeli lampa ma służyć do czytania, upewnij się, że rzuca światło pod odpowiednim kątem.